کدخبر: ۷۹۳۷۳
۱۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۴۹
چاپ

وقتی زندگی سالم شهری جریان ندارد؛

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

محله سادات گچساران

رفع مشکلات محله سادات گچساران نیازمند همکاری و مساعدت همه مسئولین چه در حوزه مدیریت شهری و چه در حوزه مدیریت اجرایی است، چراکه دود عدم رفع این مشکلات تنها به چشم مردم این منطقه خواهد رفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی‌ «آفتاب گچساران» ، کسی باور نمی‌کند که در محله سادات گچساران درست در نزدیکی مرکز شهر، زندگی و بازی کودکان معصوم میان تلی از فاضلاب منازل و زباله، تصویرگر منطقه‌ای محروم در بام نفت ایران باشد. آری! اینجا «محله سادات» است؛ یکی از مناطق جنوب شهر گچساران که مواردی همچون نبود کانال‌کشی مناسب در بستر آب‌های جاری و مصارف خانگی شهری طی سال‌های اخیر وضعیتی نامطلوب را برای ساکنین این قسمت از شهر رقم‌زده است.

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

نبود کانال‌کشی مناسب و بی‌توجهی مسئولین به این امر و نیمه‌کاره رها شدن ساماندهی و مرمت این پروژه، سال‌هاست که زندگی ساکنان این محله قدیمی شهر را با چالشی بزرگ مواجه کرده است. این در حالی است که کانال‌های اصلی دفع آب‌های سطحی و مصارف خانگی گچساران از دو سمت جنوبی و شمالی محله سادات عبور کرده و این نقطه از شهر را در محاصره خود قرار داده‌اند که از سالیان گذشته تا به امروز به یکی از بحرانی‌ترین مسیرها ازنظر آلودگی محیطی تبدیل‌شده است.

 وجود بیشه‌زارها و رشد بی‌حدواندازه نیزارها و گیاهان خودرو، تخلیه نخاله‌های ساختمانی، ریختن زباله‌های خانگی و از همه مهم‌تر عدم بازسازی کانال‌های این نقطه از شهر به پاشنه آشیل این منطقه تبدیل‌شده است.

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

یکی از ساکنین محله سادات در خصوص این مشکلات گفت: در یک‌کلام زندگی سالم شهری در این محله جریان ندارد و سال‌هاست که در برخی ساعات شبانه‌روز بوی بسیار متعفنی در بستر این کانال‌ها می‌پیچد و باعث ناراحتی اهالی ساکن این منطقه شده است.

 جوان دیگری از این محله افزود: نبود کانال‌کشی و عدم بهسازی مسیرهای آب‌های سطحی و فاضلاب شهری  و رشد انواع گیاهان مکان مستعدی را برای زندگی انواع حشرات، جانوران موذی و خطرناک از قبیل مار، عقرب، موش و دیگر جانوران فراهم کرده است و هرازگاهی با این جانوران در خانه‌ها برخورد می‌کنیم که باعث ترس و وحشت کودکان و ساکنین شده است.

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

 وی ادامه داد: انتشار بوی لجن در برخی از ساعات روز بر مشکلات ساکنین مناطق اطراف این کانال‌ها افزوده است و اگر وضع به همین منوال پیش برود، انتشار اقسام بیماری‌ها را در این قسمت از شهر را نباید بعید دانست.

 یک راننده تاکسی که در این قسمت از شهر زندگی می‌کند این‌چنین بیان کرد: کانال‌های محله سادات مملو از بوی نامطبوع زباله‌هایی است که از قسمت‌های بالای شهر در مسیر کانال‌ها به این محله سرازیر می‌شوند و باعث ایجاد ناراحتی برای اهالی منطقه شده است و باوجود اعتراضات صورت گرفته تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولین در خصوص ساخت، ترمیم و بهسازی کانال‌ها صورت نگرفته است.

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

یکی از دیگر از ساکنین قدیمی محله یادآور شد: سال‌هاست در کنار این بیشه‌ها با انواع جانوران و خزندگان خطرناک زندگی می‌کنیم. مردم محله سادات چه گناهی کرده‌اند که باید بوی تعفن فاضلاب این کانال‌ها را تحمل می‌کنند، تعداد زیادی از ساکنین هم با مراجعه به مراجع ذی‌ربط از وضعیت نامطلوب و بوی آزاردهنده زباله و فاضلاب در این کانال‌ها گلایه می‌کنند ولی هنوز خبری از بهبود اوضاع نیست.

بر این اساس، عدم ساماندهی کانال‌های سطحی آب و عبور کانال‌های  روباز از جلوی منازل علاوه بر ایجاد بوی بد و متعفن، مکانی مستعد را برای رشد انواع گیاهان و حشرات و جانوران موذی فراهم کرده است که سلامت مردم به‌خصوص فرزندان کوچک را تهدید می‌کند که یکی از ضرورت‌های مهم برای مسئولان و مدیران شهری باید رسیدگی به مناطق محروم و کمی آن‌طرف‌تر از مرکز شهر باشد.

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

بنابراین مشکلات در محله سادات به‌قدری است که گویا به تنها چیزی که توجه نمی‌شود، سلامتی مردم است و آن‌طور که شواهد گویای آن است نه شهرداری برنامه‌ای برای سروسامان دادن کانال‌های این محله دارد و نه محیط‌زیست فکری برای حل مشکل آلودگی و نه متولیان امر بهداشت توجهی به وضعیت بهداشتی ساکنین این منطقه دارند.

غلامرضا شکوهی پور، عضو شورای شهر دوگنبدان در گفتگو با این پایگاه خبری تحلیلی در خصوص این مشکل هم گفت: حل مشکلات مردم از مهم‌ترین رسالت شورای شهر است و بازهم معتقدم که در مصوبات جلسات شورا باید بر حل مشکلات مردم تأکید کرده و پاسخ به مطالبات مردم در اولویت کار اعضای شورا و شهردار قرار داده شود.

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

وی افزود: اما در خصوص مشکلات ساماندهی کانال‌های محله سادات از روز اولی که وارد ساختمان شورای شهر شدم، جز اولویت‌ها بوده است و مصوباتی در خصوص ساماندهی کانال‌های آب‌های جاری و مصارف خانگی شهری نه‌تنها در محله سادات بلکه در محلات لبنان، رادک و... هم داشته‌ایم.

شکوهی پور ادامه داد: در همین راستا نیز در بحث احداث و ساماندهی کانال‌های مناطق کارکنان دولت،108 دستگاه و رزمندگان اقدامات خوبی انجام‌شده است؛ اما بنده هم قبول دارم که در خصوص ساماندهی کانال‌های محله سادات به‌نوعی سهل‌انگاری و بی‌توجهی چه از طرف شورا و چه از طرف شهرداری صورت گرفته است چراکه اولین مصوبات شورای شهر درباره ساماندهی کانال‌های شهری بوده است.

چالش جدی «محله سادات» در گچساران+ تصاویر

عضو شورای شهر دوگنبدان تصریح کرد: مجدداً تا ظرف چند روز آینده جلساتی در این خصوص با حضور اعضای شورای شهر و شهردار برگزار و پیگیر حل این معضل خواهیم شد، چراکه به‌عنوان نماینده مردم در شورای شهر، باید پاسخگوی مطالبات مردم باشیم و متعهد هستیم که مشکلات مردم را تا رفع کامل و حصول نتیجه پیگیری کنیم.

انتهای خبر/